وبلاگ

ساخت روشوئی عمومی و مسکونی

ساخت و طراحی رو شوئی مسکونی

ساخت روشوئی عمومی و مسکونی

امروزه طراحی و ساخت روشوئی عمومی و مسکونی از اهمیت بسزائی برخوردار است. در گذشته سرویس بهداشتی خارج از محدوده ی ساختمان قرار داشت و حتی در بعضی از منازل قدیمی در نیز برای ان در نظر نمیگرفتند و با یک پرده آن رامستور میکردند. ولی در منازل لوکس و مدرن امروزی زیبائی و تمیزی سرویس بهداشتی در زیبائی کل ساختمان تاثیر میگذارد. بنابراین وجود طراحیهای متنوع و زیبائی که امروزه برای این فضا در نظر گرفته میشود عجیب نمیباشد.

مهمترین قسمت در سرویس بهداشتی روشوئی میباشد که با طراحی های بینظیر و چشم گیرش فضائی دلنشین و زیبا ایجاد میکند و این مکان را که بعد از بیدار شدن اولین جائی است که در معرض دید ما قرار میگیرد را دوست داشتنی و دلنشین میکند.

انواع روشوئی از نظر شکل ظاهری

رو شوئی از نظر ظاهر در طرح ها و اشکال متفاوتی ساخته میشوند که بنا بر سلیقه و فضای محلی که باید در آن قرار بگیرند انتخاب میشوند. میتوان روشوئی را به دو دسته کلی تقسیم کرد:

روشوئی پایه دار

روشوئی پایه دار که از لحاظ طراحی قدیمی تر و معمولی تر میباشد و در بیشتر ساختمان های قدیمی بکار رفته اند. قیمت این نوع از روشوئی ها معمولا کمتر میباشند ولی نظافت و تمیزی آن سخت از نوع دیواری میباشد. اگر امکان این را ندارید که لوله و اتصالات را توکار کار کنید روشوئی پایه دار بهترین گزینه میباشد. روشوئی پایه دار از لحاظ جنس و طرح پایه ی آن به چند دسته تقسیم میشود که عبارتند از :

  • روشوئی پایه دار چینی
  • روشوئی پایه دار سنگی
  • روشوئی پایه دار کابینتی

روشوئی دیواری یا بدون پایه

ساخت و طراحی رو شوئی مسکونی

ساخت و طراحی رو شوئی مسکونی

این نوع از رو شوئیها همانطور که از اسمشان مشخص است پایه ای ندارند و مستقیما به دیوار نصب میشوند. در بعضی از آنها لوله و اتصالات توکار میباشند که زیبائی بیشتری به کار میدهند. این مدل نیز به سه دسته از لحاظ جنس و طرح تقسیم میشوند.

  • روشوئی دیواری چینی
  • روشوئی دیواری سنگی
  • روشوئی دیواری کابینتی

در زیر جداگانه به توضیح این سه دسته از روشوئی ها میپردازیم.

روشوئی پایه دار چینی

ساخت روشوئی عمومی و مسکونی | تقریبا همه ی ما این نوع از روشوئی را در منازل قدیمی دیده ایم و با آن زندگی کرده ایم. این روشوئی با طرحی بسیار ساده و با لوله های روکار که با پایه ای نیم دایره از جنس خود کاسه پوشانده شده است. در این نوع روشوئی که پیشخوانی وجود ندارد جائی برای قرار دادن وسایل بهداشتی و شخصی وجود ندارد. همچنین در این مدل قابلیت تنظیم ارتفاع وجود ندارد و همگی در یک ارتفاع مشخص که معمولا 85 سانتیمتر میباشد ساخته میشود که مخصوص افراد بالغ میباشد.

از محاسن این نوع از روشوئی میتوان به مناسب بودن قیمت آن نسبت به انواع دیگر اشاره کرد. همچنین تمیز کردن چینی نسبت به نوع سنگی آن راحت تر میباشد. این نوع از روشوئی در سایزهای متفاوت قابل ساخت و اجرا میباشد بنابراین اگر شما با محدودیت فضا روبرو هستید این نوع میتواند برای شما مناسب باشد. همچنین نصب آن بسیار اسان میباشد.

روشوئی پایه دار سنگی

امروزه از سنگ های طبیعی و مصنوعی زیادی در ساخت روشوئی عمومی و مسکونی استفاده میشود. یکی از سنگهای محبوب سنگ مرمر میباشد. از دیگر سنگ های مورد استفاده میتوان به کورین و کوارتز اشاره کرد. یکی از معایب سنگ ها وزن زیاد آنها میباشد که باعث میشود نصب آنها سخت باشد.

از محاسن آن میتوان به زیبائی و شکیل بودن آن و همچنین به استحکام و مقاومت آن در برابر ضربه اشاره کرد. نظافت و تمیز کردن آنها نیز کار سختی نمیباشد. خاصیت آنتی باکتریال بودن سنگها به بهداشتی بودن آنها کمک میکند. کیفیت سنگ ها با گذر زمان تغییر نمیکند و همیشه زیبائی و درخشندگی خود را دارند.

روشوئی پایه دار کابینتی

ساخت و طراحی رو شوئی مسکونی

ساخت و طراحی رو شوئی مسکونی

ساخت روشوئی عمومی و مسکونی | در این نوع از روشوئی کابینت به عنوان پایه استفاده میشود. کابینت در طرح ها و رنگ های دلخواه شما ساخته میشود و تمامی لوله ها و اتصالات درون آن قرار میگیرد. در این نوع طرح میتوان وسایل تزئینی و وبهداشتی را بر روی پیشخوان و درون کابینت یا باکس دیواری جا داد. این نوع از روشوئی نسبت به نوع سنگی سبک تر میباشد و نصب ان آسان میباشد. در بیشتر مواقع کاسه روشوئی از جنس چینی میباشد ولی بنا بر سلیقه شما میتواند با سنگ ترکیب شود.

از معایب آن میتوان به مقاومت کم آن در برابر ضربه و اجسام نوک تیز اشاره کرد. جنس کابین باید پی وی سی باشد که در برابر آب مقاومت داشته باشد.

 مزایا و معایب روشوئی پایه دار

یکی از مزایای ساخت روشوئی عمومی و مسکونی پایه دار این است که در سایزهای مختلف از کوچک ترین سایز تا بزرگترین سایز میتواند وجود داشته باشد. بنابراین اگر با محدودیت فضا روبرو هستید گزینه بسیار خوبی میتواند برای شما باشد.

اگر امکان لوله کشی توکار را ندارید روشوئی پایه دار این امکان را به شما میدهد که تمامی اتصالات را درون پایه مخفی کنید.

از معایب آن میتوان به قدیمی بودن طراحی آن و نظافت سخت تر آن مخصوصا اگر در مکانهای عمومی باشد اشاره کرد.

یکی دیگر از معایب آن قابل تنظیم نبودن ارتفاع روشوئی میباشد که فقط مخصوص افراد بالغ میباشد و کودکان و افراد معلول به سختی میتوانند از آن استفاده کنند.

روشویی دیواری چینی

روشوئی دیواری چینی نسبت به نوع پایه دار آن تنوع بیشتری در طراحی دارد. شکل کاسه ی آن میتواند گرد یا مستطیل یا بیضی باشد. ارتفاع آن نسبت به نوع پایه دار کمتر است. بنابراین وقتی اتصالات تو کار نیستند و علاقه ای به نوع پایه دار ان ندارید میتوانید از این نوع استفاده کنید چراکه ارتفاع کم آن میتواند اتصالات را به خوبی پوشش دهد. از این نوع روشوئی بیشتر در مکانهای عمومی استفاده میشود و نظافت آن نیز مانند دیگر مدلهای دیواری آسان میباشد.

روشوئی دیواری سنگی

 

این نوع روشوئی میتواند از سنگ های متفاوتی بنا بر سلیقه و بودجه ای که شما در نظر گرفته اید استفاده شود. در این نوع از روشوئی به دلیل وزن بالای سنگ باید از اتصالات قوی استفاده کرد و حتما باید از متخصصین این کار برای نصب ان کمک گرفت. در این مدل نیز کاسه سنگی میتواند به اشکال متفاوت و در رنگهای مختلف باشد. مزایا و معایب آن نیز در قسمت سنگی پایه دار بیان شده است. ولی از لحاظ شکل ظاهری که بدون پایه است فضای باز زیر روشوئی باعث دل باز شدن بیشتر فضا میشود و تمیز کردن آن نیز نسبت به نوع پایه دار راحت تر میباشد.

روشوئی دیواری کابینتی

ساخت و طراحی رو شوئی مسکونی

ساخت و طراحی رو شوئی مسکونی

روشوئی دیواری کابینتی تمام مزایای نوع پایه دار را دارد. فقط کابین آن تا سطح زمین نیامده است. بنابراین نظافت آن بسیار راحت تر میباشد. در این نوع کابینت به دیوار متصل میشود و سپس کاسه بر روی آن قرار میگیرد. این نوع از روشوئی به خاطر طراحی مدرن آن نظر بیشتر افراد را جلب میکند. نوع کاسه آن را با توجه به دکوراسیون فضا میتوانید در اشکال و جنسهای متفاوت انتخاب کنید. شیرآلات را بصورت توکار نیز میتوان در این مدل انتخاب کرد که جذابیت زیادی به این طراحی میدهد. شیر آب تقریبا باید 25 سانتیمتر بالاتر از سینک باشد تا از پاشش زیاد آب جلوگیری شود.

به طور کلی طراحی های کابینتی از شلوغی و در هم ریختگی محیط جلوگیری میکنند و میتوانند فضائی کلاسیک یا مدرن با توجه به دکوراسیون شما ایجاد کنند.

انواع روشوئی از نظر متریال

امروزه بر خلاف گذشته برای ساخت روشوئی از متریال مختلفی استفاده میشود که مهمترین آنها عبارتند از:

 • چینی : چینی در واقع نوعی سرامیک است که از خشت پالایش شده ساخته میشود و در دمائی بین 1200 تا 1400 درجه فارنهایت حرارت داده میشود. چینی بیشتر به رنگ سفید وجود دارد ولی در رنگهای دیگر نیز یافت میشود. چینی جنس بادوامی دارد ولی در بعضی مواقع نیز میتواند شکننده باشد و همچنین به ایجاد لکه نیز حساس میباشند ولی تمیز کردن آنها راحت میباشد و قیمت مناسبی هم دارند.
 • سرامیک : سرامیک همان خشت خام است که حرارت میبیند و سخت و مقاوم میشود. سرامیک ترکیبی از خشت خام ، پودر و آب است. روشوئی های سرامیکی بسیار سخت و مقاوم هستند.
 • سنگ : در ساخت روشوئی سنگی هم از سنگهای طبیعی مانند مرمر و هم از سنگهای مصنوعی کوارتز و کورین استفاده میشود. در این مدل تکه های بزرگ سنگ را به زیبائی و ظرافت خاصی برش میدهند و سپس آنها را صیقل میدهند. مدلهای مختلف روشوئی سنگی بر روی هر سطح صاف و کابینتی قابل اجرا هستند.

مزایا و معایب روشوئی سنگی

روشوئی سنگی مزایای بسیاری دارد که میتوان از میان آنها به چند مورد اشاره کرد.

سنگها مقاومت زیادی در برابر ضربه و تغییرات دما دارند بنابراین با گذشت زمان از لحاظ کیفیت تغییری در رنگ و شکل آنها رخ نمیدهد.

خاصیت آنتی باکتریال آن باعث میشود که از نفوذ میکروبها جلوگیری کند و بهداشت آن تضمین شود.

قدرت انعطاف سنگ این امکان را میدهد که انواع مدلهای آن طراحی شود.

از معایب آن میتوان به سنگین بودن و در نتیجه سختی نصب آن اشاره کرد و همچنین در مقایسه با چینی قیمت آن بیشتر میباشد.

قیمت روشوئی

ساخت و طراحی رو شوئی مسکونی

ساخت و طراحی رو شوئی مسکونی

قیمت روشوئی ها بسته به جنس آنها ، سایز و طراحی های آنها تعیین میشود. در هنگام خرید روشوئی باید به نکات مهمی توجه کنید که یکی از آنها جنس روشوئی میباشد. مطمئنا اگر به دنبال جنس خوب و باکیفیت میگردید باید روشوئی سنگی را انتخاب کنید. روشوئی سنگی نیز بسته به سنگ استفاده شده متغیر میباشد. سنگ های مرمر قیمت بالاتری نسبت به بقیه سنگ ها دارند. شما با توجه به بودجه ی خود میتوانید بهترین سنگ را برای خود انتخاب کنید.

سرویس بهداشتی معمولا جائی است که زیاد مورد استفاده قرار میگیرد بنابراین دیزاین آن باید جالب و دلنشین باشد. اگر روشوئی سنگی را انتخاب میکنید سعی کنید با توجه به فضای محیط کابینت هماهنگ با آن را انتخاب و خرید کنید. امروزه از سنگ های کورین و کوارتز در ساخت روشوئی بسیار استفاده میشود که میتواند قیمت مناسب تری نسبت به مرمر داشته باشند و همچنین تنوع رنگی بالاتری دارند.

ساخت روشوئی عمومی

امروزه با گسترش شهرها و ایجاد مراکز متعدد تفریحی ، فرهنگی و یا مراکز بزرگ خرید نیاز به سرویس های بهداشتی با روشوئی های زیبا و شکیل کاملا محسوس میباشد. در گذشته اهمیت زیادی به سرویس های بهداشتی عمومی داده نمیشد و تنوعی در طرح روشوئی ها وجود نداشت. معمولا همه جا از روشوئی های چینی پایه دار در یک شکل و اندازه استفاده میشد. در این نوع طرح نظافت و تمیزی آن به دلیل سخت بودن آن رعایت نمیشد و معمولا فضای سرویسه ای بهداشتی عمومی فضائی کثیف و دلگیر بود.

هم اکنون یکی از مکان هائی که در مراکز بزرگ خرید و یا مراکز فرهنگی تفریحی نظر ما را جلب میکند سرویس های بهداشتی زیبا و تمیز آن مکان میباشد و این به خاطر وجود روشوئی های زیبا و چشم نواز آن میباشد.

متریال مورد استفاده در ساخت روشوئی های عمومی

ساخت روشوئی عمومی و مسکونی |در روشوئی های عمومی به خاطر اینکه ابریزی زیاد است باید از متریال و موادی اسفاده کرد که در برابر نفوذ آب و استفاده ی زیاد مقاومت زیادی داشته باشند. همچنین نظافت و تمیزی آن راحت باشد و به راحتی آلوده و میکروبی نشوند. استفاده از سنگ های کورین و کوارتز تمامی این امکانات را برای ما فراهم میکند. سنگ کورین و کوارتز علاوه بر زیبائی و تنوع رنگی بالائی که دارند کاملا سخت و مقاوم در برابر ضربه و نفوذ آب میباشند بنابراین سال های سال میتوان از آنها بدون هیچ تغییری در کیفیت و رنگ آن استفاده کرد. در صورت خط وخش دار شدن سنگ کورین میتوان با ساب دادن آن خط و خش را برطرف کرد و براقیت آن را مانند روز اول به آن برگرداند.

روشوئی کورین و کوارتز میتواند به صورت رو سنگی یا زیر سنگی اجرا شود که هر کدام زیبائی خاص خود را دارد. جنس کاسه روشوئی یا همجنس صفحه کورین یا کوارتز میباشد ویا ممکن است چینی یا سرامیک باشد. در طراحی سرویس های بهداشتی عمومی پیشانی جلو کار را 15 تا 30 سانت در نظر میگیرند بنابراین تشکیلات زیر دستشوئی مانند سیفون قابل دید نیست و این به زیبائی کار کمک میکند.

قیمت روشوئی عمومی

ساخت و طراحی رو شوئی مسکونی

ساخت و طراحی رو شوئی مسکونی

در قیمت روشوئی عمومی فاکتورهای مهمی دخیل هستند که مهمترین آنها عبارتند از :

 • جنس صفحه روشوئی و کاسه ها
 • تعداد کاسه ها
 • طول و عرض صفحه
 • جنس قرنیز صفحه
 • ارتفاع پیشانی
 • برند صفحه و طرح آن

نکات مهم در طراحی سرویس های بهداشتی

سرویس های بهداشتی از فضاهای اصلی یک ساختمان میباشد. چگونگی طراحی آن از اهمیت بالائی برخوردار است. نکات مهمی که باید در نظر گرفت عبارتند از:

 • محل قرار گرفتن سرویس بهداشتی : سرویس بهداشتی در ساختمان باید قابل دسترس باشد مثلا برای ساختمان های بزرگ بهتر است دو سرویس بهداشتی در نظر گرفت. در ساختمانهائی که دارای حیاط میباشد بهتر است یک سرویس نیز برای حیاط طراحی و اجرا شود.
 • سرویس بهداشتی نباید در معرض دید باشد. همچنین کنار آشپزخانه یا پذیرائی نباشد. بهتر است در محدوده ی اتاق خواب ها قرار بگیرد.
 • برای انتخاب روشوئی بهتر است بنابر سلیقه و بودجه خود و همچنین فضای موجود بهترین نوع آن را انتخاب کنید چرا که روشوئی به دلیل استفاده زیاد سریع میتواند کثیف شود و جرم بگیرد و نظافت آن بسیار مهم است بنابراین جنس روشوئی و سنگ توالت بسیار مهم میباشد.
 • محل نصب روشوئی نیز مهم میباشد که چقدر از در ورودی فاصله داشته باشد.
 • حتما باید از سیستم تهویه ی مناسب برای سرویسهای بهداشتی استفاده کرد.

انواع سنگ ها در ساخت روشوئی عمومی و مسکونی

سنگ های مورد استاده در روشوئی بسیار متنوع میباشد که هر کدام مزایا و معایبی دارند مهمترین این سنگ ها عبارتند از :

 • گرانیت : گرانیت یکی از بهترین سنگ ها برای مکانهای لوکس میباشد. گرانیت دارای مقاومت بالا در برابر ضربه و همچنین مقاوم در برابر رطوبت و گرما میباشد و زیبائی بی نظیری دارد.
 • مرمر: مرمر در زیبائی بی همتاست و این سنگ نیز بیشتر برای مکانهای لوکس و مدرن استفاده میشود. مرمر حساس به اسیدیته میباشد بنابراین برای شستشوی آن باید دقت کرد از چه نوع شوینده ای استفاده میکنید.
 • سنگ کوارتز: کوارتز نیز یکی از سنگ های پرطرفدار برای روشوئی میباشد. مقاومت آن بسیار بالاست و تنوع رنگی بالائی دارد.
 • سنگ مصنوعی کورین اورانوس : کورین از جمله سنگ های مصنوعی میباشد که کاربرد بالائی در ساخت روشوئی دارد. سنگ های مصنوعی به علت سبک تر بودن و ارزان بودن و تنوع بالای رنگی و همچنین مقاومت و استحکام آنها مورد توجه بسیاری از سازندگان قرار گرفته اند.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع روشوئی ها از نظر جنس و طراحی آشنا کنیم. مزایا و معایب انواع روشوئی ها بیان شد. چیزی که مهم میباشد انتخاب درست شما با توجه به فاکتورهای مهمی مانند فضای سرویس ، بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته اید، و درنهایت سلیقه ی شما میباشد که تعیین میکند چه نوع روشوئی را انتخاب و خرید کنید.

در مهراز استون شما میتوانید انواع روشوئیهای مسکونی و عمومی را با در نظر گرفتن فاکتورهائی که در بالا اشاره کردیم انتخاب و سفارش دهید. همچنین میتوانید برای مشاوره با کارشناسان مجموعه مهراز استون تماس حاصل کنید و در مورد قیمت و سایر سوالاتی که دارید راهنمائیهای لازم را دریافت کنید.

دیگر خدمات ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *